Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (1)
- (12)
- (7)
- (1,223)
- (55)
- (16)
Quantity
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (108)
- (147)
- (11)
- (110)
- (1)
- (50)
- (102)
- (25)
- (62)
- (22)
- (8)
- (1)
- (3)
- (10)
- (82)
- (33)
- (10)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (11)
- (25)
- (5)
- (113)
- (2)
- (28)
- (48)
Target Species
- (1)
- (2)
- (97)
- (51)
- (9)
- (9)
- (16)
- (1)
- (11)
- (32)
- (40)
- (2)
- (607)
- (5)
- (17)
- (79)
- (15)
- (2)
- (1)
- (79)
- (289)
- (18)
- (1)
- (41)
- (17)
- (2)
- (12)
- (5)
Isotype
- (1)
- (135)
- (686)
- (197)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (105)
- (53)
- (64)
- (27)
- (10)
- (6)
- (1)
- (1)
Classification
- (3)
- (1,170)
- (111)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
166
–
180
of
7,797
results
Mouse anti-Human IgG Fc Secondary Antibody (SB2H2), HRP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Bovine IgA Heavy Chain Secondary Antibody (IL-A71), PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Rat IR162, IR1016, IR2 and IR410 IgE myeloma proteins |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARE-1 |
Mouse anti-Rat IgG1 Heavy Chain Secondary Antibody (MARG1-2), PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | IgG gamma 1. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6070 |
Mouse anti-Canine IgG2 Heavy Chain Secondary Antibody (CA4F1), Janelia Fluor 646, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fd |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4-5mg/mL BSA and 0.02% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG Fd. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6045 |
Mouse anti-Bovine IgG2 Heavy Chain Secondary Antibody (IL-A73), Biotin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2a (Heavy chain) Secondary Antibody, Biotin
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Rat IgG2a. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARG2a-1 |
Mouse anti-Rat IgE Heavy Chain Secondary Antibody (MARE-1), DyLight 755, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Human IgG Fc Secondary Antibody (MK 1 A6), PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Rat IgD Secondary Antibody (MARD-3), DyLight 680, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Mouse anti-Rat IgM Heavy Chain Secondary Antibody (MARM-4) [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Research Discipline | B Cell Development and Differentiation Markers, Immunology |
| Antigen | IgM Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity purified |
| Gene Alias | Constant region of heavy chain of IgM, Ig Mu Chain C Region BOT, Ig Mu Chain C Region GAL, Ig Mu Chain C Region OU, immunoglobulin heavy constant mu, Immunoglobulin mu chain |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | IR202 rat IgM myeloma protein |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARM-4 |
Mouse anti-Rat IgM Heavy Chain Secondary Antibody (MARM-4), DyLight 488, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody